Kışın Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Sıcak geçen yaz ayları yerini Sonbahar ve kış mevsimine bırakıyor. Dolayısıyla kış aylarında tüketilen sebze ve meyveler tezgâhlarda yavaş yavaş yerini almaya başlamış durumda. Mevsimlerin akışına göre yiyeceklerden verim alınmak istenildiğinde zamanında tüketildiğinde vücuttaki vitamin seviyesi artarak sağlıklı beslenme sağlanmış olur. Uzun süren kış mevsiminin soğuk olmasıyla sebze ve meyvelerin bol tüketilmesi sağlık açısından son derece faydalı sonuçlar veriyor.

Sonbahar mevsiminin başlangıç ayı olan Eylül’de pazar ve market tezgâhlarında görülebilecek sebze ve meyveler arasında kabak, patlıcan, barbunya, dolmalık biber, üzüm, fındık, incir tüketilen ürünlerin başında gelir.

Kışın Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Bütün bunların yanı sıra enerji sağlayan karbonhidratların alınması da gereklidir.

Hava sıcaklığı biraz daha düşen Ekim ayında pazarlarda karşılaşılan sebze ve meyvelerin başında karnabahar, kereviz, pırasa, havuç, turp, elma, armut, mandalina, muz, greyfurt vb. yüksek vitamin içeren ve kış hastalıklarına direnç gösteren ürünler tüketilmeli. Kasım ayı tam kış mevsimine girilen hazırlık aylarından biri… Bu ayda vücuda depolanması gereken ürünler lahana, pırasa, ıspanak, bal kabağı pazı, kestane, ceviz, nar, mandalina, kivi olmazsa olmazlar kategorisinde değerlendirilmeli.. Özellikle kansere karşı etkili olan bal kabağı bol miktarda beta-karoten içeren bu besin bol tüketilmeli. Soğukların iyiden iyiye hissedildiği Aralık ayında nezle, grip, soğuk algınlığı vb. hastalıkların kendini gösterdiği rahatsızlıklara karşı karalâhana, yer elması, ıspanak, Brüksel lâhanası, mandalina, ayva, portakal vb. besinler vücut direnci için tavsiye edilen yiyeceklerden.

Kışın Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Soğuk algınlığı ve gribe karşı bu soğuk kış ayında C vitamini ağırlıklı sebze ve meyvelerle beslenmek zorunluluğu bulunur.

Mandalina ve portakalın tezgâhlara çıktığı bu besinler günlük porsiyonlar halinde tüketilmeli. Bu meyvelerin yanı sıra C vitamini ihtiva eden baklagiller familyasını unutmamak gerekli. Ocak ayında bağırsak sisteminin ağırlaşmasıyla lifli gıdalar ön plana çıkarılmalı. Şubat ayında her yerde bol miktarda satılan lahanagiller kanser türü hastalıklara karşı oldukça etkin özellikler gösterir. İçinde beta-karoten ihtiva ettiklerinden ötürü her öğünde tüketilmeli. Bu besinlerin yanı sıra Armut, Muz, Elma, Ayva vb. meyveler sağlıklı bir yaşamın en etkin yiyecekleridir.