Uyku tulumu nedir?

Uyku tulumları, genelde kampçılar için kamp alanlarına özel olarak tasarlanmaktadır. Yumuşak ve oldukça konforlu olan kamp tulumları aynı zamanda normal bir yatak kadar geniştir de. Uyku tulumları sentetik ve kaz tüyü adlı 2 farklı malzemeden yapılmaktadır ve ısı derecelerine göre ayrılırlar. Eğer kişi uyku tulumu satın alacak ise uyku tulumunun hangi mevsim için yapıldığına iyi bakmalı ve kampa gideceği zaman ki hava koşullarına uygun olarak satın alım gerçekleştirmelidir. Peki asıl önemli kriterler nelerdir?

uyku tulumu

Uyku Tulumu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Uyku tulumu kamp malzemelerinin en başlarında yer almaktadır. En az çadır kadar önemli olan uyku tulumu, kampçıların vazgeçilmezidir. Eğer uyku tulumu yanlış ve özensiz bir şekilde seçilirse kamp döneminde çok büyük sorunlar yaratabilir. Genelde yapılan en büyük hatalardan biri mevsimlere dikkat edilmeden satın alım yapılmasıdır. Durum böyle olunca kampçılar gece soğuktan ya da terden uyuyamıyor ve kamp tatillerini erkenden bitirmek zorunda kalıyor.

Uyku tulumu alınırken en önemli hususlardan biri konaklama alanına göre satın alım yapılması gerektiğidir. Konaklama alanı iyice incelendikten sonra sıra mevsim ve bölgeye geliyor. Bu aşama da geçildikten sonra artık geriye kalan tek şey kişinin vücut tipi oluyor. Bu tür kriterler iyice belirlendikten sonra sıra fiyat araştırmasını yapmakta. Aynı markadan aynı ürünler her üründe görüldüğü gibi farklı fiyatlardan satışa sunulabiliyor. Durum böyle olduğu için fiyat araştırması yapılmadan kesinlikle satın alım yapılmamalı. İyi bir fiyat araştırmasından sonra satın alım yapmak sağlıklı olacaktır.

uyku tulumu

UYKU TULUMU TÜRLERİ

Her üründe olduğu gibi uyku tulumlarında da farklı modeller ve tipler görülebilmektedir. Söz konusu kamp olunca en çok tercih edilen uyku tulumu tipleri mumya tip, dikdörtgen tip ve zarf tipi uyku tulumlarıdır. Mumya tipi uyku tulumları sıcak ısıyı koruduğu için soğuk havalarda tercih edilmektedir. Diğer tip uyku tulumları ise mumya tipine göre daha rahat ve konforludur. Genelde sıcak havalarda tercih edilirler. Ayrıca bu tip uyku tulumlarında doğal olarak hareket etmek daha kolaydır.

UYKU TULUMU FERMUARLARI

Uyku tulumlarının birkaç model ve tipi olduğu gibi fermuarlarında da durum aynıdır. Uyku tulumlarının neredeyse hepsinde fermuarlar boydan boyadır. Bazı uyku tulumlarında ise yarım fermuar kullanılır. Fermuarın uzunluğu ne kadar fazla olursa ısı yalıtımı da o kadar azalacağı için kişi uyku tulumlarının fermuarlarına ayrıca dikkat etmelidir. Bunların yanı sıra ise uyku tulumlarının üzerlerinde R (sağ) ve L (sol) yazmaktadır. Bu harfler fermuarın yönünü belirtir.