Sosyal MedyaSosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarının ve sayfalarının nasıl kullanılması gerektiği, büyüyebilme sürecinin nasıl işlenmesi gerektiğini gösteren yoldur. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya kanallarının müşteriler ile olan etkileşimlerini ve içeriklerinizi yönetme sürecidir. İmaj yönetiminin olması ve kriz durumları ile karşılaşıldığı zaman faaliyete geçirilecek bir pazarlama stratejisidir. Bundan dolayı da zamanla sosyal medya yönetiminin değeri ve önemi gün be gün artış göstermektedir. Sosyal medya hesaplarının yönetilme sürecinde profesyonel kişilerden mutlaka destek alınması gerekmektedir.

   Bu yönetim sürecinde hem sosyal medya platformunuzu hem de kitlenizi derinlemesine anlamanız gerekecektir. Son zamanlardaki istatistiklere bakılacak olunursa, sosyal medyanın ne kadar çok aktif kullanıcısı olduğunu görebiliriz. Nüfus bütününün yarısından fazlasının kullanmış olduğu bir platformda markaların da yer alması bu kitleye oldukça fazla hitap edebilir, satış ve itibar açısından hak kazanabilir. Bu platformlarda yer alabilmek için markaların tüm müşterilere ulaşabilmeleri adına sosyal medyaları uzmanlar tarafından yönetiliyor. Uzmanlar, sosyal medyanın stratejilerini belirler ve istek üzerine reklam çalışmaları düzenler. Markaların sosyal medyada en olumlu şekilde var olmasını sağlar.

Sosyal Medya Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

 • İş birliği içerisinde olduğu markaların ilk hedefi olarak planını çıkarmaktır.
 • Ortaya sunulan hizmet ve ürüne yönelik en iyi hedef kitleleri belirleyerek, içerik üretimini bu sonuçlanan verilere göre yapmaktır.
 • Ortaya sunulan plana göre günlük veya haftalık paylaşımları hazırlayarak zamanında paylaşım yapmasını gerçekleştirmektir.
 • Tüm bu mecralara gelen etkileşimlere cevap vermek ve markanın sosyal medya platformundaki olumlu imajını koruyabilmektir.
 • Bütçe doğrultularında reklam yönetimini yapabilmek ve dönüşümünü takip ettikten sonra gerekli etkileşimleri alabilmektir.
 • Mecraların analiz verileri doğrultusunda hareket ederek planlarının tutarlılığını, içerik stratejisini ve başarısını ölçümlemektir.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Profesyonel Destek Almak Niçin Gereklidir?

   Gün geçtikçe kullanıcı sayısı artış gösteren sosyal medya platformları, markalar açısından yeni bir satış mecrası haline gelmiş durumdadır. İnsanlar da her günün büyük bir kısmını bu mecrada geçirip kullandığından dolayı, gelecekte kullanmayı planladıkları markalar ile burada karşılaşmak istemektedirler. Markalar da bu durumda değişen tüketici davranışlarına ayak uydurmak zorunda ve bu platformlarda gecikmeden yerini hazır hale getirmiş olmalıdır.

   Firmanızın sosyal medya yönetiminin uzmanlar tarafından takibinin şöyle bir katkısı olacaktır; bütçeniz doğrultusunda daha önceden analiz edilen hedef kitlelere reklamlar yayınlanır ve yeni potansiyel müşterilere sahip olursunuz. Ayrıca özel bir şekilde hazırlanan içerikler sayesinde de sayfanız takipçilerin dikkatini çekebilir. Bu durumda marka birliğinizin yükseldiğini görebilirsiniz.

Doğru Sosyal Medya Yönetim Platformu Seçmek

Bir sosyal medya yönetimi için plan oluşturmaya başlamadan hemen önce işletmeniz için gereken en iyi sosyal medya platformlarının ne olduğunu belirlemeniz gerekecektir. Sıralamış olduğumuz farklı platformlarınıza ve işletmelerinize sağlayabilecekleri avantajlara ilişkin olarak kısa bir genel bakış yer almaktadır:

Facebook-   Facebook’un yaklaşık 2,7 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Cinsiyetler ve yaş grupları arasında hoş bir denge bulunmaktadır. Bu durum onu daha geniş kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler adına harika bir sosyal platform yapabilmektedir.

Instagram-  Instagram çok fazla görsel içerik oluşturacak markalar için harika bir sosyal medya kanalıdır. Moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı endüstriler ile ilgili ürün veya hizmetler satan işletmeler adına uygun bir platform olabilmektedir. Gelen güncellemeler ve sohbet edebilme özelliği ile de, canlı yayın yaparak etkileşimi arttırabilirsiniz.

Twitter-  Twitter’ın ise dünya çağında 321 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Bu platform ise sektörlerinde trend olan konular hakkında sohbete katılmak isteyen markalar için ideal hal alabilir. Ayrıca içeriği etkileyiciler ile ve markanızı değerli bulabilecek diğer kişiler ile paylaşmak için harika bir yerdir.

Linkedin- Linkedin işletme ve iş arayanların ortak olarak buluştuğu bir platform olarak karşımıza çıkmakta. İşletmelerin ve kullanıcıların birbirleri ile etkileşim kurması için bir yapıya sahip.

Youtube-  Youtube, Google’dan hemen sonra en çok kullanılan arama motoru olarak yerini alıyor. Kitleleriniz ile iletişim kurmanın ve izlenmesinin en zevkli olduğu yaratıcı bir platformdur. En çok para kazanma stratejisinin ve her türlü yaş grubuna hizmet eden fırsatları ile yükselmenizde en hızlı ve işe yarayan platformun Youtube olduğunu göreceksiniz.

Brief

Her türlü dijital ortamlarda yapılması gereken en önemli şey ise doğru brief çözümlemesidir. Hâlihazırda bir brief bulunmuyorsa elinizde, kendi briefinizi kendiniz yaratmalısınız. Bu durum hem markaya dair her türlü olanağı hızlı bir şekilde gözden geçirmenize yarayacak hem de kontrollü bir şekilde planlamalar yapmanızı kolaylaştırmış olacaktır. Markanın hedefleri ile mevcut durumunuzu analiz ederek işe başlayabilirsiniz. Brief hazırlamak, izleyeceğiniz yol haritasını yaratmış olmanız adımlarınızı hızlandıracak ve planlı çalışmanızı tetikleyecektir.

Marka Farkındalığı Yaratmak ve Rakip Analizi Yapmak

   Sosyal medya stratejisini geliştirmek için geniş bir kitle ile iletişim kuracağınızdan dolayı, marka bilinirliğinizi büyük ölçüde artışa geçirecektir. Markanızın rakiplerini yakından takip ederek durum tespitlerini yapmalısınız. Rakiplerinizin kimler olduğunu ve hangi stratejilerde yönetim gerçekleştirdiklerini gözlemleyin. Hangi mecraları kullandıklarını, ne sıklıkla paylaşımda bulunduklarını ve hangi özellikleri ön planda tuttuklarını gözlemlemelisiniz.

   Eksik ve güçlü taraflarınızı bu duruma göre belirledikten sonra, sosyal medya yönetimlerinizde doğru bir şekilde kullanabileceksiniz. Bir defalığına yapılan analizler tamamlanmış süreç olarak sayılmamaktadır. Bunu bir rutin haline getirmeniz gerekecektir. Güncel araştırmalardan haberdar olun ve sektörünüz ne olursa olsun rakiplerinizi yakından takip etmeyi asla bırakmayın. Özgün ve benzersiz olmaya dikkat edin ve asla taklitçi duruma düşmeyin.  Düzenli kullanıldığı zaman işletme geniş kitle oluşturmanıza oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

Sosyal Profillere İçerik Oluşturma ve Gönderme

   Sosyal medyanın çok büyük bir kısmı, kurumunuzun profillerinde birer içerik oluşturmak ve onu yayınlamaktır. Bu yalnızca metin yazmak değil de aynı anda resim ya da video biçimindeki içerik geliştirmeyi de dahil etmektedir. Sosyal medya yöneticiliğinin bu yönü ise hem sosyal medya mecrasını hem de kitlelerinizi anlamanızı gerektirmektedir. İçerik oluşturabilmek için sizler açısından en iyi uygulamaların ve programların neler olduğunu bilmenizin yanı sıra kitlenize en çok hangi içeriklerin ve konuların hitap edebildiğini de bilmeniz gerekiyor.

Web Trafiği

   Her pazarlanan sosyal medya profili, web sitesine açılan bir kapıdır ve bu yayınlanan her içerik, yeni bir müşteri kazanabilmek adına fırsattır. Sosyal medya pazarlaması yaparak işletmenizin dünyanın her yerinden çeşitli tüketicilere etkili bir şekilde açmanızı sağlayabilecektir.

   Hangi platformları kullanacağınıza karar verdiniz ve ne sıklıkta yayın yapacağınızı da aklınızda kararlaştırdınız. Tüm bunlar için sosyal medya istatistiklerini incelediniz, trendler ve eğilimler hakkında araştırmalar yapmanız gerektiğinden de bahsetmiştik.

Zaman Dilimi ve Gönderi İçeriği

   Sürekli bir biçimde değerli içerik oluşturabilmek ve yayınlamak, hedef kitleleriniz ile aranızda güçlü bağ kurmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kitlelerinizin ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuz takdirde, ilgi çekmeniz bir o kadar da kolaylaşacaktır. Önemli içerikleri mesai saatleri bitiminde paylaşmanız tıklanma oranlarını arttıracaktır. Bu bir istatistiksel olarak yayınlanmış bulgudur. Hedefinizdeki izleyici kitlelerinizin sosyal mecraları en yoğun kullandığı zaman dilimlerine göre paylaşım yaparsanız izlenme ve takip oranınız da o kadar artacaktır. Hedefinizdeki izleyici kitlelerinizin sosyal mecraları en yoğun kullandığı zaman dilimlerine göre

 • Hayranlarınız ve takipçilerinize yanıt vermeniz sosyal medya yönetimindeki en önemli parçalardan bir tanesidir. Sayfalarınıza gönderilen yorum ve sorulara ne sıklıkta yanıt verdiğiniz de bu yönetim aşamasında tutarlı olmasını etkileyen etkenlerdendir. Sayfanızda yapılan tüm yorumları ve müşteri hizmeti sunma ritüelini görmelisiniz. Mesajlarınızı düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz ve 24 saat içerisinde geri dönüş sağlamalısınız. Yanıtlar herkese açık olacağından dolayı bunu aklınızdan çıkarmamalısınız, dikkatli düşünerek kibar bir şekilde, iyi niyetinizi yansıtan cümleler kurmalısınız.
 • Geniş bir kitleye sahip olmanın altın kurallarından bir tanesi de sosyal medya fenomenleri ile ilişkiler kurmaktır. Bu durum sizleri zaman içerisinde kitlenizi genişletmeniz yardımcı olacaktır. Ürün tanıtımları ve işbirlikleri için reklam anlaşmaları yapmanız markanız için önemli yatırım ürünü olacaktır.
 • Kitlelerinizin etkileşimini arttırmak için hediye verip ve çekilişte bulunmayı planlarınız arasına dâhil edebilirsiniz. Bu tür etkinlikleri yönetebilmek, kurallar ve yönergeler oluşturmanız, gönderileri takip ederek söz verilen ödülü teslim etmeniz gibi detaylar sizlerin marka bilinirliğiniz açısından da güçlenmenizi sağlayacaktır.
 • Dünya çapında sosyal medya kullanıcı sayısı 3 buçuk milyarı bulmuş durumda. Sosyal medya uzmanı adı altında mesleğin doğmasını sağlayan bu geniş yelpaze kitlesinin pazarlama stratejilerinin göz ardı edilmesi pek mümkün değildir.
 • Sosyal medya yönetim önemi, müşterilerin sosyal medyada aktif olmasından ve genel olarak sosyal medya gönderilerinize reklam mesajlarından daha da açık olmalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, web sitelerinizi ziyaret etmeyi aklından bile geçirmeyen, markanızı tanımadığınızdan dolayı tüketiciniz olma ihtimali çok düşük olan kullanıcılara, sosyal medya aracılığı ile iletişime geçebilmek ve onları müşterilerinize çevirebilmek etkili bir sosyal medya yönetimi ile kolayca sağlanabilmektedir. Buna ek olarak sosyal medya yönetimi; profesyonel duruş sergileme fırsatı olarak da görebilirsiniz. Böylelikle, markanıza güven duyulmasını sağlayabilir, imajınızı güçlendirebilirsiniz. Bu pazarlama biçimi maliyet olarak da avantajlıdır. Özellikle de kısıtlı bütçe söz konusu ise kullanılabilecek en etkileyici dijital pazarlama taktiği olarak söylenebilmektedir.

Görsel Metin ve Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Tasarımların ve metin çalışmalarının da markalaşma adına çok önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Markanızın ruhuna uygun bir biçimde tasarım ve metin içeriği kullanmaya özen göstermelisiniz. Kendinize ait bir tarzınızın olması sizi bir adım önde tutabilir. Metinler ise yazım dili bakımından güçlü olmalıdır. Paylaşımlarınız için kullanacağınız yazıları önceden planlayarak çalışın. Verilmek istenen mesajlar kısa ama vurgulu bir biçimde olmalıdır. Açıklamalarınız da paylaşımlarınız ile doğru orantıda olmalıdır. Samimi ve tutarlı bir şekilde iş birliğinizi reklam yapmadan aslında yaptığınız reklamı sunmanız gerekmektedir. Bu durum karşı tarafın da size olan güvenini arttıracaktır.

İçerik planlamalarınızın hemen ardından paylaşımlarınızı takip etmeyi unutmayın ve bir kısmını reklam için kullanın. Öne çıkaracağınız gönderileri belirleyin. Bir sistem içerisinde reklam planı oluşturun. Reklamlarınız içinde karşı tarafı etkileyecek tasarımda kullanmayı unutmamalısınız.

Sosyal Medya Raporu

   Sosyal medya raporları yaptığınız planlamalarda ve operasyonların etkisini gösteren önemli ölçüler içermektedir. Tüm paylaşımlarınızın amacına ulaşıp ulaşamadığını, takipçilerinizin en sevdiği içeriklerin ne olduğunu ve en çok neler ile karşılaşmaktan hoşlandıklarını anlamanızı sağlayacaktır. Hesaplarınızın genel verilerine bakarak yeni planlamalar dâhil edebilirsiniz. Sosyal medya raporlarının amacı da etkileşimin ve trafiğini yükseltmek için sizlere tüyo vermesidir.

İsmail Bahadır Atakan Öz

Dijital Pazarlama Uzmanı, İçerik Üreticisiyim. Ege Üniversitesinde Basım Yayın Teknolojileri Bitirdim. Şuanda Uşak Üniversitesinde yeni medya bölümünde 3. Sınıf öğrencisiyim. Ajansfly Dijital Reklam Ajansı Adında Bir Reklam Ajansım Bulunmakta, 100 üzerinde sosyal medya firmasına danışmanlık yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu